BIOSYNTEZA, UWALNIANIE I REGULACJA TYREOTROPINY

Tyreotropiną jest syntetyzowana w komórkach zasadochłonnych przedniego płata przysadki, które mogą być identyfikowane jako tzw. komórki tyreotropowe (lub ps) za pomocą odpowiednich metod barwienia lub mikroskopu elektronowego. Charakterystyczne dla komórek tyreotropowych jest również to, że ich wielkość i liczba w przednim piacie przysadki zwiększają się w stanie niedoczynności gruczołu tarczowego, natomiast zmniejszają się po podaniu dużych ilości hormonów gruczołu tarczowego, Biosynteza tyreotropiny rozpoczyna się między 10 a 11 tygodniem życia płodowego, a wydzielanie hormonu charakteryzuje rytm dobowy, w którym maksymalne wydzielanie tyreotropiny przypada na godziny nocne.

Biosyntezę i uwalnianie tyreotropiny pobudza hormon podwzgórzo- wy – tyreoliberyna, a hamują hormony gruczołu tarczowego. Wiadomo, że na poziomie komórki tyreotropowej jedynym aktywnym hormonem gruczołu tarczowego jest trijodotyronina (Ta), przy czym Ta jest wytwarzana głównie dzięki monodejodynacji tyroksyny (TJ. W procesie tym bierze udział Ta-5′-dejodynaza, a w wyniku działania T, dochodzi do biosyntezy białka represorowego hamującego biosyntezę tyreotropiny. W warunkach prawidłowych przedni płat przysadki (komórki tyreotropowe) zawiera 200-300 mj.m. tyreotropiny.

Dodaj Komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
PREWLEKLA HIPOKALCEMIA

W przewlekłej hipokalcemii stwierdza się ponadto zaburzenia psychiczne (Stany depresji, niepokoju, psychozy), neurologiczne (pląsawica, objawy parkinsonizmu), zmiany troficzne skóry i...

Zamknij