Leczenie wszelkich zniekształceń stóp

Leczenie wszelkich zniekształceń stóp, a więc i stopy końsko- szpotawej, należy zacząć w pierwszym dniu życia dziecka. Polega ono na biernych ćwiczeniach, doprowadzających do możliwie największej hiperkorekcji ustawienia. Ćwiczenia trzeba wykonywać kilka razy dziennie, wytrwale przez okres wielu tygodni. Osiągniętą poprawę ustawienia utrwalamy na czas między ćwiczeniami przez założenie odpowiednich szyn metalowych. Jeśli leczenia wczesnego nie stosuje się, zwykle bardzo szybko dołączają się zniekształcenia kostne stopy. Przypadki poddane’ opóźnionemu leczeniu oraz te, w których już w chwili urodzenia istniały zmiany w kośćcu, wymagają zwykle później leczenia przez założenie gipsu i operację.

W łonie matki mogą zaistnieć przeszkody (jak np. ucisk ścian macicy lub miednicy, mała ilość wód płodowych), które powodują wadliwe ułożenie stóp płodu, poza tym prawidłowo rozwiniętych. Wadliwe to ustawienie po urodzeniu szybko się poprawia samoistnie, co można jednak przyspieszyć przez ćwiczenia korekcyjne.

Dodaj Komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Leczenie hormonalne

Leczenie hormonalne rozpoczynamy obecnie najczęściej koło 6 roku, stosując zwykle 5-0-0—1-0-0-0 j. gonadotropiny łożyskowej 2 razy tygodniowo do ogólnej dawki...

Zamknij