Lejkowata klatka piersiowa

Lejkowata klatka piersiowa pectus excavatum vel infundihiliforme) jest zniekształceniem, które powstaje przez ciąg skróconego przyczepu przepony za dolną część mostka. Wciągnięcie bywa tak głębokie, że wyrostek mieczykowaty dotyka trzonów kręgowych, co powoduje ucisk i przemieszczenie narządów klatki piersiowej i utrudnia ich funkcję. Dzieci z lejkowatą klatką piersiową cierpią na częste nieżyty dróg oddechowych i zaburzenia w krążeniu. Operacyjne odcięcie skróconego przyczepu przepony przywraca normalne ułożenie mostka.

Kurza klatka piersiowa (pectus carinatum) cechuje się grzebieniasto ku przodowi wysuniętym mostkiem i spłaszczeniem łuków żebrowych. Kurza klatka piersiowa powstaje na tle krzywicy, nieraz towarzyszy skrzywieniom kręgosłupa. Jest przyczyną częstych zaburzeń oddechowo-krążeniowych. Leczenie przeciwkrzywicze z równoczesnym stosowaniem ćwiczeń oddechowych i poprawiających postawę daje na ogół zadowalające wyniki, tak że zabieg operacyjny tylko rzadko bywa potrzebny.

Dodaj Komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Leczenie wszelkich zniekształceń stóp

Leczenie wszelkich zniekształceń stóp, a więc i stopy końsko- szpotawej, należy zacząć w pierwszym dniu życia dziecka. Polega ono na...

Zamknij