MECHANOTERAPIA

– a) Gimnastyka – Niezależnie od korzystnego wpływu ćwiczeń cielesnych na ogólny stan zdrowia kobiety – wpływu nie ulegającego dziś już żadnej wątpliwości – stosuje się je niekiedy także jako metodę leczenia schorzeń kobiecych narządów rodnych.

Celem ich jest albo zmniejszenie, albo zwiększenie przekrwienia w obrębie miednicy małej przez odpowiednie kształcenie pewnych grup mięśniowych. Przez przeginanie tułowia do tyłu oraz podnoszenie rąk w górę, a więc oddalanie spojenia łonowego od wyrostka mieczykowatego. uzyskuje się wybitne napięcie mięśni ściany brzusznej, która się systematycznie wzmacnia. Ma to znaczenie w przypadkach, kiedy chodzi o sprowadzenie przekrwienia w obrębie miednicy małej, a więc u kobiet, których krwawienia miesięczne są słabe lub które wykazują inne zaburzenia cyklu miesięcznego w następstwie niedomogi jajników (amenorrhoea).

Inny rodzaj gimnastyki, który polega na usprawnieniu mięśni grzbietu, pośladków oraz mięśni odprowadzających uda, ma na celu zmniejszenie napięcia powłok brzusznych oraz usunięcie w ten sposób przekrwienia w obrębie miednicy małej. Ma to szczególne znaczenie w okresie przekwitania, kiedy występują długotrwałe i obfite miesiączki.

– b)Masaż, Dużą rolę odgrywa dziś w terapii schorzeń kobiecych tzw. masaż ginekologiczny.

Dodaj Komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
NOWOTWORY SROMU ZŁOŚLIWE

- a) MIĘSAK SROMU (sarcoma vul vete)Zwyczajne mięsaki sromu rzadko się zdarzają. Mogą występować niezależnie od wieku chorej, a nawet...

Zamknij