Mięśniaki pozaotrzewnowe

Mięśniaki pozaotrzewnowe, a przede wszystkim śródwięzadłowe, wywołują też niekiedy przemieszczenie moczowodu, którego światło może czasem ulec zwężeniu. Jeśli przeszkoda w odpływie moczu przez moczowód jest poważnej natury, powstaje wodonercze, a w razie zakażenia – także roponercze.

Dolegliwości towarzyszące utrudnieniu w odpływie moczu uwydatniają się szczególnie podczas miesiączki i tuż przed nią, gdyż wówczas mięśniakowata macica ulega przekrwieniu, a ucisk na pęcherz wzmaga się wskutek jej powiększenia. Zaburzeniom czynności pęcherza towarzyszy często uczucie napięcia i ciągnięcia ku dołowi..

Umiejscowienie mięśniaka wpływa w dużym stopniu na spotęgowanie objawów uciskowych i bólowych. Objawy te są szczególnie przykre w przypadkach mięśniaków zrośniętych z otoczeniem i nieruchomych (mięśniaki szyjki macicznej, mięśniaki pozaotrzewnowe). Jeśli guz rozwija się ku jamie otrzewnowej, dolegliwości te są mniejsze, a czasem w ogóle ich nie ma.

Ucisk na jelito grube przejawia się znacznie rzadziej niż na pęcherz wobec większej ruchomości jelita. W pewnych jednak przypadkach może on powodować zaparcie stolca, kolki jelitowe itp. Odnosi się to głównie do mięśniaków znacznych rozmiarów lub też do mięśniaków zwapniałych.

W wyjątkowych przypadkach może także jelito cienkie ucierpieć wskutek ucisku, jeśli pętla jego dostanie się między guz a kość krzyżową. Do wyjątków również należy ucisk na żołądek lub na wątrobę przez niezwykle duże mięśniaki.

Dodaj Komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
BADANIE PRZEDMIOTOWE W GINEKOLOGII

Ze względu na umiejscowienie narządów rodnych kobiety badanie jej obu- ręczne przez pochwę lub przez odbytnicę jest koniecznym uzupełnieniem badania...

Zamknij