Nabrzmiewanie brodawek

W fazie podniecenia pierwszą reakcją fizjologiczną jest erekcja brodawek sutkowych spowodowana skurczem ich włókien mięśniowych. Pojawia się ona w obu piersiach, lecz niekoniecznie w tym samym czasie. Rysunek naczyniowy (powstający wskutek ich rozszerzenia) staje się coraz bardziej widoczny. Czasem rozciąga się on na przylegające do piersi okolice klatki piersiowej. Piersi powiększają swoje wymiary o 20 – 25% pierwotnej objętości, co jest wynikiem zwiększonego ich ukrwienia. Pojawia się plamkowo-grudkowy rumieniec, początkowo w okolicy nadbrzusza, a potem rozprzestrzeniający się szybko na piersi. Wzrasta napięcie mięśni zależnych od woli oraz pojawia się pewna aktywność mięśni mimowolnych (rozszerzenie ścian pochwy, napięcie – mięśni brzucha i międzyżebrowych), a także przyśpieszenie akcji serca oraz wzrost ciśnienia tętniczego krwi zmiany te są wprost proporcjonalne do stopnia podniecenia seksualnego.

W fazie plateau dochodzi do dalszego nabrzmiewania brodawek sutkowych oraz ich otoczek, a także do dalszego wzrostu objętości piersi. Na klatce piersiowej pojawia się różowa pstrokacizna, która rozprzestrzenia się i w końcowej fazie upodabnia się do wyglądu skóry przypominającego stadium odry. Pstrokacizna ta rozprzestrzenia się na brzuch, barki, a nawet aż do zgięć łokciowych kończyn górnych. Nadal wzrasta napięcie mięśni zależnych od woli i mimowolnych pojawiają się półspastyczne skurcze mięśni twarzy, brzucha i międzyżebrowych. W zakresie odbytnicy pojawiają się zależne od woli skurcze jej zwieracza (objaw niestały). W końcowej fazie plateau wzrasta liczba oddechów na minutę. Tachycardia osiąga wartości przeciętne 100 -175 uderzeń na minutę. Ciśnienie skurczowe krwi wzrasta o 20-60 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe o 10-20 mm Hg.

Dodaj Komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Hipogonadyzm

W badaniu chromosomu Y szczególnie istotną okazała się metoda fluorescencyjna. Wykazała ona szczególnie jasną fluorescencję części dystalnej ramion długich chromosomu...

Zamknij