Dziecięcy aparat ortodontyczny

Ortodonta Warszawa – jaki aparat ortodontyczny dla dziecka

Leczenie ortodontyczne polega na niwelowaniu nieprawidłowych wad zgryzu poprzez stosowanie odpowiednich aparatów ortodontycznych noszonych przez cały okres terapii zaleconej przez ortodontę. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by leczenie ortodontyczne podjąć także u dzieci, u których następuje wymiana zębów mlecznych na stałe. W przypadku zauważenia wad nieprawidłowego zgryzu nie można bagatelizować tematu i należy udać się do specjalisty jakim jest ortodonta Warszawa. U dzieci pomiędzy 4 a 12 rokiem życia trwa proces zastępowania zębów mlecznych zębami stałymi. W tym czasie zmienia się także kształt szczęki i żuchwy. Układ zębów może zmieniać się także pod wpływem wielu czynników jak np. ssanie kciuka w dzieciństwie co powodować może wysunięcie przednich zębów do przodu. Wady zgryzu w większości przypadków wpływają na powstawanie wad wymowy u dzieci takich jak seplenienie i niewymawianie literki „r”. Pomoc w zakresie niwelowania tego rodzaju nieprawidłowości może zostać wspólnie podjęta wraz z nauką poprawnej wymowy u logopedy. Im wcześniej zostanie leczona wada zgryzu, tym krótszy czas leczenia i większe szanse na powodzenie.

Ortodonta Warszawa – leczenie aparatem ortodontycznym u dzieci

U dzieci poniżej 12 lat najczęściej stosuje się zakładanie aparatów ortodontycznych ruchomych, czyli zakładanych na noc i określoną ilość godzin w ciągu dnia. Dzieciom w tym wieku ortodonta raczej nie zaleci noszenia stałego aparatu, ze względu na wymianę uzębienia mlecznego. Na skuteczność leczenia aparatem ruchomym duży wpływ ma także współpraca pacjenta z lekarzem, który powinien przestrzegać zaleceń dotyczących noszenia aparatu. Wizyty kontrolne odbywają się najczęściej raz na dwa lub trzy miesiące, w trakcie których ortodonta koryguje ustawienie aparatu. W przypadku niektórych wad zgryzu także u dzieci z uzębieniem mieszanym ortodonta może zdecydować o zastosowaniu leczenia aparatem stałym, jednak czas założenia będzie w tym przypadku krótszy. Aparaty ortodontyczne stałe stosuje się w leczeniu najczęściej u dzieci i młodzieży u których wyrosły już zęby stałe, najczęściej od około 13 roku życia. Aparat przyklejany jest do zębów specjalnym klejem, który pokrywa od wewnątrz powierzchnię zamków pomiędzy którymi przebiega łuk. W ten sposób aparat wywiera powolny wpływ na zęby prowadząc do stopniowego prostowania zgryzu. Aparat ortodontyczny projektowany i tworzony jest na podstawie przeprowadzonej diagnostyki wraz z użyciem zdjęcia cefalometrycznego lub rentgenowskiego oraz na podstawie odcisku kształtu szczęki. Proces zakładania aparatu jest bezbolesny, jednak w pierwszych tygodniach noszenia mogą wystąpić niedogodności i podrażnienia jamy ustnej. Po założeniu aparatu konieczne są regularne wizyty u ortodonty, podczas których zmieniane są ustawienia elementów aparatu oraz wymieniane poszczególne elementy (zamki). Długość noszenia aparatu zależy od rodzaju wady i tego jak szybko ustawiają się zęby pod wpływem noszonego aparatu.

Dodaj Komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wybór profesjonalnego dentysty Warszawa

Dentysta Warszawa- wybór profesjonalisty Profesjonalny dentysta Warszawa powinien kojarzyć nam się z doświadczeniem, przystępnymi cenami i kompleksowym zakresem usług. Jak...

Zamknij