Pochwa a faza orgazmu

W fazie podniecenia dochodzi też do wydłużenia się i rozszerzenia wewnętrznych 2/3 części pochwy. U nieródek wymiar podłużny zwiększa się o 2,5 – 3,5 cm, a wymiar poprzeczny przy szyjce macicy zwiększa się o 3,75- 4,25 cm. Zabarwienie ścian pochwy ulega zmianie z purpurowo-czerwonego na ciemnopurpurowe.

W fazie plateau dochodzi do wytworzenia się „platformy orgazmu”. Jest ona utworzona przez lokalne przekrwienie w obrębie 1/3 zewnętrznej części pochwy oraz przekrwienie warg mniejszych. Przekrwienie to jest tak znaczne, że cała 1/3 zewnętrzna część pochwy ulega wyraźnemu rozszerzeniu. Rozszerzenie się i zgrubienie ścian pochwy jest tak znaczne, że światło zewnętrznej 1/3 części pochwy zmniejsza się o około 309/o w porównaniu ze stanem rozszerzenia, jaki miał miejsce w fazie podniecenia. Platforma orgazmowa jest następstwem znacznego stopnia podniecenia seksualnego wskazującym na osiągnięcie fazy plateau. W fazie tej dochodzi do dalszego nieznacznego wzrostu szerokości i długości pochwy w części przylegającej do szyjki macicy oraz do znacznego zwilżania ścian pochwy treścią śluzowatą.

W fazie orgazmu platforma orgazmu kurczy się rytmicznie średnio 5-12 razy. Przy pierwszych 3-6 skurczach przerwy międzyskurczowe wynoszą 0,8 sekundy, potem przerwy wydłużają się, a siła skurczów maleje. Liczbę i intensywność skurczów platformy orgazmu można obiektywnie rejestrować, co dostarcza obiektywnych i widzialnych objawów orgazmu u kobiety. W stanie orgazmowym (status orpasmus), w którym spotyka się najsilniejsze napięcie seksualne, platforma orgazmu, zanim zacznie reagować rytmicznymi skurczami, może uprzednio ulegać skurczowi spastycznemu trwającemu 2-4 sekundy. W fazie orgazmu często wydziela się większa ilość treści śluzowatej. Niektórzy dawniejsi lekarze i teolodzy uważali to za swojego rodzaju ejakulację u kobiety, bez której niemożliwe miało być zapłodnienie kobiety.

Dodaj Komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
RENTGENOTERAPIA

Leczenie promieniami Roentgena wymaga nie tylko dokładnej znajomości aparatury oraz poznania warunków fizykalnych, w jakich odbywa się napromienianie, lecz także...

Zamknij