Podawanie Testosteronum na wzrost

Dobry rezultat daje podawanie Testosteronum propionatum domięśniowo 1—2 razy tygodniowo 1-0—25 mg.

b. Gonadotropiny zalecamy w infantylizmie przysadkowym dla pobudzenia czynności gonad. Leczenie to należy prowadzić w okresie •odpowiadającym fizjologicznemu pokwitaniu, gdyż po 18 r. życia wybitnie obniża się reaktywność ustroju na te hormony.

c. Tarczyca jest podstawowym lekiem „w karłowatości spowodowanej niedoczynnością tego gruczołu. Małe dawki hormonu stosujemy także w leczeniu innych karłowatości, np. karłowatości przysadkowej, kojarząc leczenie tarczycą z podawaniem androgenów (T. Kaliński, J. Kosowicz).

d. Kortykoidy podaje się w zespole nadnerczowo-płciowym, aby obniżyć wydzielanie endogennego ACTH i tą drogą wpłynąć na obniżenie wydzielania androgenów nadnerczowych. Małe dawki kortykoidów bywają wskazane w niedoczynności przysadki z wtórną niedoczynnością nadnerczy.

e. Hormon somatotropowy uzyskany z przysadek zwierzęcych nie pobudza wzrostu u ludzi. Pewne nadzieje budzi STH wyodrębniony z przysadek ludzkich lub małpich.

Dodaj Komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
CELE RÓŻNICOWO-ROZPOZNAWCZYCH

Chloropromazyna i promazyna przedostają się przez łożysko do krwi płodu. W doświadczeniach na myszach wykazano możliwość uszkodzeń wątroby płodów po...

Zamknij