Przepłukiwania pochwy

Przepłukiwania pochwy odgrywają jednak poważną rolę w technice zapobiegania ciąży, gdyż wpływają zasadniczo na zmianę jej chemizmu. Wykonywane są albo jako uzupełnienie uprzednich czynności, mających na celu zniszczenie nasienia, albo jako samoistny zabieg tego rodzaju. O ile w pierwszym przypadku dokonywanie ich bezpośrednio po akcie płciowym mija się z celem, gdyż usuwa składniki działające plem- nikobójczo, nie będąc w stanie usunąć wszystkich plemników, o tyle w drugim przypadku . powinno być stosowane jak najprędzej po stosunku płciowym przy wprowadzeniu kanki irygatora możliwie głęboko do pochwy. Spośród używanych roztworów najlepiej działa 4% roztwór kwasu borowego lub t % roztwór hydrargyri oxycy- nati, które zabijają plemniki w ciągu kilku minut. Doświadczenie stwierdziło jednak, że już sama woda wodociągowa lub przckroplona, o temperaturze ciała, zabija plemniki w ciągu 10 sekund.

Przykładem połączenia środka chemicznego ze środkiem działającym jako przeszkoda mechaniczna są gąbeczki dopochwowe, nasycone roztworami plemnikobójczymi i wprowadzone do sklepień pochwy przed stosunkiem płciowym.

Ad 3) Spaczenie fizjologicznego przebiegu stosunku płciowego w celu uniemożliwienia zapłodnienia polega na przedwczesnym usunięciu prącia z pochwy, a więc zanim nastąpi wytrysk nasienia. Sposób ten, oznaczany nazwą „przerwanego stosunku płciowego“ (coiius interruplus), nie jest pewny i zdaniem niektórych badaczy nieobojętny dla zdrowia, gdyż wpływając upośledzające na przebieg organizmu, utrudnia regulację obiegu krwi w częściach płciowych i staje się powodem zaburzeń krążenia wiodących niekiedy do zmian przewlekłych (metropatkia), niezależnie od niekorzystnego wpływu psychicznego na małżonków.

Dodaj Komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kosmówka i jej działanie

Zbliżone ku sobie przez ucisk, przewód żółtkowy i omocznia tworzą ostatecznie jeden wspólny sznur, który przymocowany z jednej strony do...

Zamknij