Skłonność do stanów przygnębienia

Staje się to powodem martwicy warstwy czynnościowej śluzówki, a potem jej rozpadu, który obejmuje nie tylko jej utkanie, ale i gruczoły oraz zakończenia drobnych naczyń tętniczych. Warstwa podstawowa śluzówki nie zostaje objęta tym procesem, gdyż jest ona odżywiana przez osobne tętnic zki.

Samo wystąpienie krwawienia jest następstwem przerwania nadmiernie rozszerzonych i wypełnionych krwią zakończeń naczyniowych, których ściany uległy również zwyrodnieniu, a z których krew nie może odpływać wskutek wyżej podanych zmian w układzie mięśniowo-nerwowym macicy. Wylewy krwi do śluzówki sprawiają, że powierzchowne jej części zostają oddzielone nymi podczas miesiączki. Wiele przypadłości występuje jednak już w okresie poprzedzającym pojawienie się miesiączki (np. bóle w krzyżu, bóle głowy itd.). Samopoczucie kobiety jest gorsze. Czasami występuje skłonność do stanów przygnębienia lub podrażnienia nerwowego. Na podstawie tych zwiastunów większa część kobiet może przewidzieć bliskie pojawienie się miesięcznego krwawienia. Objawy te utrzymują się jeszcze przez dzień lub dwa po wystąpieniu miesiączki.

Niezależnie od tych objawów ogólnych w okresie przed pojawieniem się miesiączki występują pewne dolegliwości miejscowe, które są następstwem przypływu krwi do narządów miednicy małej. Jeśli w obrębie miednicy malej istnieje stan zapalny, towarzyszące mu objawy nasilają się w czasie miesiączki, a nawet już przed nią. Nierzadko też bezpośrednim następstwem miesiączki jest zaostrzenie się tych spraw chorobowych. Odnosi się to nietylko do części rodnych, ale i narządów sąsiadujących z nimi, jak np. przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego. Z tych powodów należy sądzić, że w nierzadkich przypadkach miesiączka stanowi bodziec, wyzwalający utajone stany patologiczne w obrębie kobiecych części rodnych, jakkolwiek sama przez się jest procesem fizjologicznym.

Dodaj Komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
WODONERCZE

Roponercze spowodowane przez ucisk na prawy moczowód. Wodonercze polega na powstaniu w nerce zmian patologicznych, które są następstwem zatrzymania odpływu...

Zamknij