ŚLINA I WYDZIELINA DRÓG ODDECHOWYCH

W materiale pobranym z jamy ustnej można znaleźć pierwotniaki z rodzajów Trichomonas i Entamoeba (T. tenax, E. gingivcilis), natomiast w wydzielinie z dolnych dróg oddechowych jaja przywr (Paragonimus, Schistosoma), larwy nicieni (Ascaris, Strongyloides) i niekiedy pierwotniaki (Toxoplasma).

Materiał z jamy ustnej pobiera się za pomocą jałowego wacika nawiniętego na patyczek i zwilżonego izotonicznym roztworem NaCl, ocierając błonę śluzową policzka i dziąseł oraz zeskrobując naloty zębowe. Z uzyskanego materiału można sporządzać preparaty na szkiełku podstawowym oraz zakładać hodowle in vitro.

Wydzielinę z dolnych dróg oddechowych zbiera się pod postacią plwociny lub popłuczyn oskrzelikowo-pęcherzykowych (BAL). Plwocinę do badania pacjent od-krztusza do przygotowanego naczynia w sposób naturalny lub coraz częściej stosowany sposób wymuszony, tj. po inhalacjach hipertonicznego roztworu NaCl (2,7%). Zebraną plwocinę należy upłynnić, dodając np. 10% KOH i z osadu odwirowanej plwociny sporządzić preparaty oglądane bezpośrednio pod mikroskopem lub po uprzednim utrwaleniu w PVA (materiał nadaje się wówczas do transportu).

Dodaj Komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wpływy środowiska zewnętrznego na wzrost

Zarówno rozrost, jak i dojrzewanie dzieci zależą od czynników wewnątrz- i zewnątrzustr oj owych.Czynnikami endogennymi, warunkującymi indywidualne różnice w rozwoju...

Zamknij