Stan dysplazji

Na zwartość stawu wpływa głębokość panewki, jej pochylenie, dalej kąt ustawienia szyjki kości udowej w stosunku do trzonu, mniej lub więcej zaznaczona wiotkość torebki stawowej i więzadeł. Zwichnięcie stawu biodrowego znacznie częściej się zdarza u dziewczynek niż u chłopców (7 : 1). Zwichnięcie może zaistnieć już w łonie matki. Częściej zapewne powstaje w czasie lub po porodzie w sposób wyżej opisany w stawach dysplastycznych, w których istnieje stan przedzwichnięciowy.

Stan dysplazji można wykryć już u noworodka bardzo prostym badaniem. Noworodka układa się na plecach na stole, po czym chwytając zgiętą w stawie kolanowym pod kątem prostym kończynę tak, by palec I ręki badającej leżał po stronie wewnętrznej uda, a reszta palców wzdłuż zewnętrznej jego powierzchni, wykonuje się ruch zgięcia w stawie biodrowym do kąta 9-0° wywierając lekki ucisk w kierunku długiej osi uda, a następnie ruchy odwodzenia i skręcania (ryc. 112 i 113) do wewnątrz i na zewnątrz.

Dodaj Komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
PRZETACZANIE KRWI

U dzieci starszych przetaczanie krwi wykonujemy tak jak u dorosłych. Natomiast u niemowląt przetaczanie krwi jest nieco trudniejsze. Krew możemy...

Zamknij