Torbielowate przewlekłe

Torbielowate przewlekłe zapalenie sutka (mastitis chronica cystica). Schorzenie to polega na tworzeniu się ogniskowych zgrubień w obrębie utkania gruczołowego całego sutka. Sam narząd na przekroju wykazuje liczne, mniejsze lub większe torbiele, które są typowymi cystami retencyjnymi. W pokaźnym odsetku przypadków przychodzi – na tle torbielowatego przewlekłego zapalenia sutków – do rozwoju raka tego narządu.

Etiologia torbielowatego zapalenia sutka jest dotąd nie wyjaśniona. Ze względu na możliwość powstania nowotworu złośliwego stwierdzenie tego schorzenia daje wskazanie do usunięcia sutka. Ucisk na sutek powoduje często w przebiegu torbielowatego zapalenia tego narządu wydobywanie się czarniawej lub zielonkawej wydzieliny, która w pewnych przypadkach może przypominać krew (mamma sangui- Ttans). Krwawienie z sutka zdarzać się może jednak i w przypadkach raka sutka oraz przy miesiączkowaniu zastępczym z tego narządu (menstruatio vicaria).

Ostre zapalenie sutka (mastitis acuta). Ostre zapalenie sutka jest schorzeniem połogowym. Wyjątkowo zdarza się u kobiet, które nie karmiły (np. wskutek ugryzienia w pierś i następowego zakażenia). Stosunkowo często trafia się przy świerzbie.

Nazwą zapalenia sutka noworodków (mastitis neonatorum) określa się spotykane niekiedy w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka zapalenie sutka, które jest następstwem jego podrażnienia przy wyciskaniu tzw. „czarciego mleka“, wydzieliny podobnej do kleju, a powstającej pod wpływem ciał rujopędnych, wytwarzanych przez ustrój macierzysty i przenikających przez łożysko do ustroju płodu.

Dodaj Komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Skłonność do stanów przygnębienia

Staje się to powodem martwicy warstwy czynnościowej śluzówki, a potem jej rozpadu, który obejmuje nie tylko jej utkanie, ale i...

Zamknij