Zmiany zwyrodnieniowo-zapaSne ( osteoarthritis)

Zapalenie kości i stawów może imitować bóle krzyża i nerwoból kulszowy bardzo rzadko, a i wówczas jest łatwe do różnicowania. Patomechanizm sprawy jest prosty, ponieważ zmiany te głównie dotyczą stawów międzywyrostkowych, przeto dają ból, ograniczenie ruchomości kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz napięcie mięśni okołokręgosłupowych, a to może przypominać typowe bóle krzyża. Co się tyczy objawów korzeniowych, to korzenie mogą być drażnione przy przechodzeniu przez otwory międzykręgowe z powodu obrzęku torebek i więzadeł okołostawowych. Ponieważ otwory międzykręgowe są węższe, a korzenie grubsze w odcinku lędźwiowym, w porównaniu z odcinkiem wyższym, przeto wszystko wskazuje na to, że korzenie lędźwiowe mogą być podrażnione, jakkolwiek wielu autorów tę hipotezę neguje, przypisując bóle promieniowaniu bólów narządowych (Armstrong).

Co się tyczy diagnostyki różnicowej, to osteoarthritis jest chorobą późnego wieku, a uszkodzenie krążka międzykręgowego to dolegliwości ludzi młodych. Ponadto bóle nie tylko nie zmniejszają się w nocy, ale nasilają i chory podaje, że dopiero po „rozruszaniu” się w ciągu dnia czuje się nieco lepiej. Ostrych nerwobólów kulszowych właściwie się nie spotyka, a jedynie tępe pobolewania kończyn.

Dodaj Komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Umiejscowienie bólów

Umiejscowienie bólów, wywołanych przez sprawy chorobowe toczące się w okolicy sromu i pochwy, nie przedstawia większych trudności. Przyczyny ich są...

Zamknij