Zupełne zarośnięcie przewodu szyjki

Zupełne zarośnięcie przewodu szyjki (airesia cicatricea cenicis) prowadzi do gromadzenia się krwi miesięcznej oraz wydzieliny śluzówki macicy ponad przeszkodą. Towarzyszą temu schorzeniu burzliwe objawy, które występują w regularnych (miesięcznych) odstępach czasu. Jeśli zbliznowacenia w obrębie przewodu szyjki nie są wielkie, a przegrody przez nie utworzone cienkie, napór krwi może doprowadzić do ich pęknięcia krew wydostaje się następnie na zewnątrz. Jeśli natomiast przeszkoda jest dostatecznie silna, do krwiaka szyjki macicznej (haematoma cen.) dołącza się krwiak trzonu macicy (haematometra), a nawet krwiaki jajowodów (haematosalpinges).

Leczenie tego rodzaju zaburzeń polega na utorowaniu drogi dla krwi miesięcznej i wydzieliny błony śluzowej trzonu. Jeśli zwężenie zajmuje ujście zewnętrzne, rozcinamy je wszywając po obu stronach przewodu szyjki w kąty ran trój- kąciki śluzówki wycięte z części pochwowej. Wyżej istniejące zwężenie można próbować poszerzyć na tępo rozszerzadłami Hegara.

Jednym z najpoważniejszych okaleczeń kobiecych części rodnych są przetoki, czyli nieprawidłowe ich połączenia bądź to z drogami moczowymi (przetoki moczowe), bądź też z przewodem pokarmowym (przetoki kałowe). Pierwsze są znacznie częstsze i bardziej różnorodne, jeśli się zważy, że może istnieć połączenie między poszczególnymi odcinkami zarówno kanału rodnego, jak przewodu moczowego. Dlatego rozróżniamy następujące przetoki moczowo-płciowe:

– a)cewkowo-pochwowe (fistulae urethrovaginales),

– b)pęcherzowo-pochwowe (fistulae vesicovaginales),

– c)pęcherzowo-maciczne (fistulae uesicouterinae),

– d)moczowodowo-pochwowe (fistulae uretercvaginales).

– e)moczowodowo-maciczne (fistulae ureterouterinae).

Odmianą przetok pęcherzowo-pochwowych jest przetoka leżąca w sklepieniu przednim (laquear- sklepienie), którą w odróżnieniu od przetok zwykłych, łączących pęcherz moczowy z pocłrwą, nazywamy przetoką sklepieniową (fistula laqueatica).

Dodaj Komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
ZAĆMA POLEKOWA – DALSZY OPIS

Giikokortykosteroidy, podawane dłużej niż rok, uszkadzają soczewkę. Mechanizm ich działania jest mało poznany - prawdopodobnie pewną rolę odgrywa wpływ leków...

Zamknij